Чим займається психолог в дитячому садку?

«Нащо потрібен штатний психолог в дитячому садку?» - дивуються чимало батьків, помилково вважаючи, що подібного роду фахівець необхідний лише там, де мова йде про наявність психічних розладів. А разом з тим, роботи в нього і в дошкільному закладі може бути достатньо.

Дитсадкові психологи допомагають малюкам швидше адаптуватися в колективі, виявляють якісь особливості розвитку, допомагають усунути проблеми психологічного характеру і консультують батьків щодо поведінки та виховання дітей.

Не лякайтеся, якщо психолог призначить вам зустріч, для бесіди про вашу дитину. І ні в якому разі не слід ототожнювати цього фахівця з психіатром або невропатологом.

Психолог - це не лікар, таблетки від проблем він не дає, готові рецепти щодо зміни ситуації не виписує. Це не чарівник. І змахом чарівної палички він не вирішує складні ситуації. Це фахівець, який працює безпосередньо з людьми, який надає їм допомогу у вирішенні різного роду психологічних проблем, пов'язаних з труднощами міжособистісного спілкування.

Основне завдання психолога в дитячому садку - зробити життя дітей у ньому більш комфортним з точки зору дитячої психіки, загальних та індивідуальних особливостей її розвитку. Практичний психолог допомагає вихователю і батькам знайти і пояснити причини невдач, вчинків дітей. Щоб вирішити ці завдання, потрібно працювати за кількома напрямками.

1.Діагностична робота. Її метою є  надання інформації про індивідуально-психічні особливості дітей, яка була б корисна їм самим, а також вихователям і батькам. Психодіагностична робота в дитячому садку ведеться за наступними напрямками:

• діагностика пізнавальної сфери (мислення, пам'ять, увага, сприйняття, уява, дрібна моторика);
  • діагностика емоційно-вольової сфери (прояви агресивної поведінки, страхи, тривожність, готовність до школи);
  • діагностика комунікативної сфери (труднощі у спілкуванні з однолітками і дорослими).

За результатами діагностики складається психологічний висновок. У разі виявлення певних проблем психолог пропонує батькам конкретне рішення, при необхідності, направляючи дитину до фахівців (невролога, нейропсихолога чи невропатолога).

2.Корекційно-відновлювальна та розвивальна роботаПсихологічна корекція з дітьми проводиться за результатами діагностики, за запитами батьків і вихователів, за спостереженнями психолога. Кожна дитина індивідуальна. Хтось розвивається швидше, хтось повільніше. З урахуванням особливостей розвитку кожного малюка психолог будує психокорекційну роботу в наступних напрямках:

• емоційно-вольова сфера: агресивна поведінка, страхи, підвищена тривожність, низький самоконтроль, невпевненість у собі;

• комунікативна сфера: порушення взаємин з однолітками, порушення благополуччя в сім'ї;
  • пізнавальна сфера: низький рівень розвитку пізнавальних процесів (пам'яті, уваги, уяви, мислення, сприйняття).

3.Консультаційна роботаСпецифіка психологічного консультування полягає в тому, що воно зосереджується на вирішенні професійних проблем. У процесі консультування розглядається тільки те, що має відношення до вирішення головного завдання психологічної служби освіти - максимально сприяти психічному та особистісному розвитку кожної дитини. Педагоги і батьки отримують консультацію остільки, оскільки мають відношення до дитини. Їхні проблеми розглядаються тільки у зв'язку з проблемами дітей, а не самі по собі.

4.Психологічна просвіта. Це прилучення педагогів і батьків до психологічних знань. У суспільстві недостатньо поширені психологічні знання, не завжди виражена психологічна культура, що припускає інтерес до іншої людини, повага до особливостей її особистості, вміння і бажання розібратися в своїх власних відносинах, переживаннях, вчинках. У педагогічних колективах, як і сім'ях, можливі конфлікти, в основі яких - психологічна глухота дорослих людей, невміння і небажання прислухатися один до одного, зрозуміти, пробачити, поступитися і т.д. Тому психологу важливо підвищувати рівень психологічної культури тих людей, які працюють з дітьми. Основний сенс психологічної просвіти полягає в тому, щоб знайомити педагогів і батьків з основними закономірностями й умовами сприятливого психічного розвитку дитини; роз'яснювати результати діагностичних досліджень; формувати потребу в психологічних знаннях і бажання використовувати їх у роботі з дитиною або в інтересах розвитку власної особистості; досягати розуміння необхідності роботи психолога в дитячому садку.

5.Організаційно-методична робота:

- оформлення документації;

- участь у методичних об'єднаннях практичних психологів;

- курси підвищення кваліфікації і додаткова освіта;

- методична допомога в організації та проведенні педрад, відкритих занять, семінарів, практикумів, тренінгів, майстер-класів за планом КЗО ДНЗ;

- вивчення психолого-педагогічної літератури

Наш колектив

Поради батькам Оформлення стенду - стенди, папки-пересувки, плакати - ФОТОШАБЛОНИ - НОВИНИ - ditky.at.ua

Офіційний сайт ЛНДЗ 12 "Світлячок" - Практична діяльність психолога в закладі